To trudny przeciwnik, a walka z nim bywa nierówna. Warto ją jednak podjąć. Rób wszystko, co zmniejsza napięcie i wycisza. Wypróbuj proste ćwiczenia relaksujące i zadbaj o dietę! 

Kojący automasaż

Zacznij od energicznego zaciskania dłoni i masowania łydek, ud i pośladków. Możesz też energicznie, ale delikatnie uderzać twardą krawędzią dłoni albo luźną piąstką w miękkie partie ciala, aby przyspieszyć ich rozluźnienie. Przejdź do lędźwi, boków tułowia i bardzo delikatnie uderzaj w te partie luźną pięścią. Koniuszkami palców i kciukami pouciskaj mięśnie na klatce piersiowej, rysując na niej palcami niewielkie kręgi. Przejdź do masażu ramion i barków. Zaciskaj dłonie na przedramionach, ramionach, barkach. Spróbuj palcami dłoni rozmasować przestrzeń między łopatkami. Taki sam masaż wykonaj z tyłu szyi, kciukami poruszając po mięśniach u nasady czaszki. Palcami dłoni rozmasuj mięśnie skroni, żuchwy, przestrzeń pomiędzy brwiami, czoło. Również wszystkimi palcami możesz rozmasować skórę głowy. Po skończonym automasażu energicznie potrzyj dłońmi o siebie, aby wygenerować ciepło. Połóż otwarte dłonie na twarzy i zamknij oczy. 
Wykonaj kilka głębszych oddechów. Powoli, na wydechu, otwórz oczy w ciemności i zabierz ręce z twarzy.

Prosta medytacja

Po stresującym dniu znajdź miejsce, w którym jest cicho i nikt nie będzie ci przeszkadzał. Usiądź na krześle albo na podłodze na delikatnym podwyższeniu, w dowolnej wygodnej pozycji, w której twój kręgosłup jest prosty, a uszy ustawione są nad barkami. Zamknij oczy i skup się na oddechu: powietrzu, które czujesz na czubku nosa przy wydechu albo na łagodnie podnoszącym się i opadającym brzuchu. Bądź z tym, co jest w tym momencie – ze swoimi emocjami, wrażeniami w ciele, odgłosami dochodzącymi z oddali. Jeśli łapiesz się, że myślisz o czymś. nie denerwuj się. Powoli wróć świadomością do oddechu jako punktu skupienia. Na początek wystarczy ci pięć minut medytacji, potem wydłużaj ten czas. Medytuj tak długo i często, jak potrzebujesz. 

Skuteczny ratunek

Gdy coś wyprowadziło cię z równowagi potrzebujesz szybkiego uspokojenia. Usiądź w wygodnej pozycji i zamknij oczy. Wykonaj kilka głębszych oddechów. Następnie zrób cztery serie odechów, dwa razy wstrzymując powietrz po wdechu i po wydechu. Instrukcja ćwiczenia: licząc do czterech, zrób wdech, wstrzymaj, a następnie, także licząc do czterech – wydech. Wystarczy kilka serii aby uspokoić cialo i umysł.

A teraz odpocznij

To prosta zasada jogi, która wycisza, głęboko relaksuje. Połóż się na plecach. Wyprostuj nogi i ułóż stopy szerzej niż biodra. Wyprostuj ręce tak, by nie dotykały boków. Wnętrza dłoni skieruj do góry i upewnij się, że jest ci wygodnie, a szyja z tyłu jest wydłużona. Jeśli czujesz dyskomfort w okolicy lędźwi, podłóż pod kolana wałek albo kilka poduszek. Twoje stopy powinni leżeć na podłodze. Tak ułożona zamknij oczy i poczuj swoje ciało. Pozwól aby z każdym wdechem twój brzuch poruszał się do góry, a z wydechem opadał. Wyobraź sobie, że z każdym kolejnym wydechem napięcie w poszczególnych partiach twojego ciała maleje.