Płuca są bardzo ważnym organem ludzkiego ciała. Niestety większość z nas nie specjalnie dba o płuca i poświęca im niewiele uwagi. Choroby płuc kojarzą nam się z wiekiem podeszłym i często jesteśmy przekonani, że wstępują one rzadko. Tymczasem w ostatnich latach możemy zauważyć, że liczba osób cierpiących na choroby płuc jest znacząca, warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego obszaru medycyny.

Najczęstsze problemy układu oddechowego

Objawy ze strony układu oddechowego zgłaszane są bardzo często w wywiadach, jakie przeprowadzają lekarze rodzinni na rutynowych wizytach. Jednym z najczęściej występujących problemów sa choroby obturacyjne. Takim przykładem może być przewlekła obturacyjna choroba płuc a także astma. Drugi poważny problem w polskim społeczeństwie to rak płuc i zdecydowanie nie można go lekceważyć. 
Warto zauważyć, że na obturacyjną chorobę płuc cierpi dzisiaj około 10% Polaków, którzy przekroczyli 40 rok życia, co oznacza, że w Polsce nawet 2 miliony osób może chorować na tę właśnie jednostkę. Znaczna część pacjentów nie jest świadoma tego, że chorują na obturacyjną chorobę płuc. Wynika to z tego, że jest to choroba podstępna, która rozwija się powoli i stopniowo. Głównym czynnikiem wywołującym tą chorobę jest palenie papierosów. Okazuje się, że wielu palaczy przyzwyczaja się do pokasływania i traktują to jako coś naturalnego. 
Z kolei na astmę w Polsce choruje około 8% populacji. Jest to choroba przewlekła, którą łatwo rozpoznać po napadach duszności. W tej chorobie wydolność dróg oddechowych jest znacznie ograniczona. Podstawą leczenia przy astmie są leki wziewne.

Jak diagnozuje się choroby płuc?

Badaniem niezbędnym do zdiagnozowania na przykład obturacyjnej choroby płuc jest spirometria. Takie badanie powinni wykonywać przede wszystkim palacze, którzy ukończyli 40 rok życia. W chorobach płuc jest niezmiernie ważne to, że można powstrzymać postęp choroby. Pacjenci powinni więc jak najwcześniej decydować się na diagnostykę zamiast obawiać się wykrycia najcięższych chorób. Podstawą leczenia obturacyjnej choroby płuc są leki rozszerzające oskrzela. Dzięki nim można udrożnić drogi oddechowe a pacjentowi dużo łatwiej się oddycha i dzięki czemu codzienne aktywności przebiegają bez problemu. 

Choroby nowotworowe płuc

Rak płuca jest pierwszym zarówno pod względem częstości występowania jak i powodowania zgonów pacjentów. To nowotwór bardzo trudny do rozpoznania oraz do leczenia. Głównym czynnikiem występowania tego nowotworu jest nałogowe palenie papierosów. Należy też pamiętać o tym, by unikać biernego palenia papierosów. Rak płuca to choroba, która rozwija się długo i początkowo nie daje wyraźnych objawów. Osoby będące w grupie ryzyka mogą korzystać z różnych programów wczesnego wykrywania raka płuc. W ich ramach wykonuje się tomografię płuc niskodawkową. Te programy są darmowe a samo badanie jest bezbolesne.