Piękny uśmiech jest wizytówką człowieka, niestety nie każdemu jest dane urodzić się z idealnymi zębami. Na szczęście pomocą w spełnieniu marzeń o promiennym uśmiechu są gabinety ortodontyczne.
Czym zajmuje się ortodoncja?
Ortodoncja należy do jednej z gałęzi stomatologii. Jej głównymi zadaniami jest korygowanie wszelkich wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Zajmuje się też profilaktyką, podczas której specjalista nadzoruje prawidłowy rozwój oraz sprawdza kondycję pod kątem właściwego układu zębów w szczęce. Konsultacje oraz zabiegi ortodontyczne dedykowane są wszystkim osobom bez względu na wiek. Niemniej jednak, wprowadzanie terapii ortodontycznej u dzieci przynosi dużo szybsze i skuteczniejsze efekty.
Zabiegi ortodontyczne wpływają na wygląd pacjentów oraz ich zdrowie. W gabinecie ortodontycznym poza profilaktyką spotkamy się również z projektowaniem nakładek oraz aparatów stomatologicznych. Aparaty mogą być ruchome lub stałe. Po decyzji ich założenia, otrzymujemy wytyczne dotyczące właściwego dbania o higienę oraz wykaz wizyt kontrolnych.
Dlaczego warto udać się do ortodonty?
Zadbane zęby zwiększają atrakcyjność każdego z nas. Możemy wręcz zarażać olśniewającym uśmiechem, a to jak wyglądamy bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie. Ciesząc się zdrowymi i pięknymi zębami większość osób będzie czuła się pewniej i będzie bardziej skora do pozakazywania radości.
Jednak proste zęby nie są kwestią jedynie estetyczną. Dużo ważniejsze jest powiązane z nimi zdrowie.
Skrzywienia w zębach powodują trudności z ich czyszczeniem. W przypadku nachodzenia się zębów na siebie nie zawsze możemy dotrzeć szczoteczką w każde miejsce. Takie newralgiczne punkty są idealnym siedliskiem na rozwój bakterii doprowadzających do próchnicy oraz zapaleń. Zaniedbanie ich może w przyszłości powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Wada zgryzu ma mocną tendencję pogłębiania się z czasem. Kolejne przesunięcia lub nachodzenie się na siebie osłabiają zęby. Sprzyja to spadku ich kondycji, a nawet przedwczesnemu wypadaniu. Nadmierny nacisk zębów w szczęce u części pacjentów staje się źródłem uporczywych bólów głowy, które mogą zostać zniwelowane poprzez nastawianie za pomocą np. aparatu stomatologicznego.
Dbałość o zęby jest leży więc w naszym interesie. Zamiast rozpoczynać leczenie w krytycznej sytuacji warto udać się do profesjonalnego ortodonty już na samym początku kiedy tylko zaobserwujemy pojawiający się problem.
Przebieg leczenia
Leczenie rozpoczyna się od pierwszych konsultacji, podczas których lekarz zaznajamia się z problemem pacjenta. Pomocnym w tym jest wywiad, zdjęcie rentgenowskie oraz wykonanie odlewu szczęki, który posłuży do diagnostyki. Następnie przedstawiane są rozwiązania możliwe do wdrożenia podczas leczenia.
Najczęściej proponowane są ruchome nakładki na zęby lub aparat. Nakładki stosowane są przy małych wadach zgryzu lub w sytuacjach, w których istnieją przeciwwskazania na założenia aparatu stałego. Nim ortodonta założy aparat musimy dokładnie wyleczyć zarówno zęby, jak i dziąsła żeby nie doprowadzić do sytuacji, w której będzie rozwijało się zapalenie.
Podczas leczenia bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne. W ich trakcie ortodonta nadzoruje postępy w przesuwaniu się zębów. Pamiętanie o nich jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia bezpieczny przebieg terapii.
W przypadku aparatów, po właściwym etapie leczenia przechodzimy do leczenia retencyjnego, które ma utrzymywać rezultaty. Bardzo często w tym celu wykorzystuje się nakładki lub w przypadku aparatów stałych przyklejenie drucika zabezpieczającego.
Wybierz profesjonalną opiekę w gabinecie ortodontycznym, który złamie mit o złych lekarzach dentystach i pomóż swoim zębom wrócić do właściwego stanu.