Udar od lat stoi na czele chorób dotykających ludzi na całym świecie. Cierpią pacjenci, ich rodziny, a także społeczeństwo i gospodarka, ponieważ pacjent po udarze staje się niezdolną do pracy osobą niepełnosprawną zmuszoną do korzystania ze świadczeń od państwa. Czym jest ta śmiercionośna choroba i czy możemy się przed nią zabezpieczyć? Odpowiadamy.

Udar w liczbach

Statystyki w Polsce wskazują, że średnio co 8-9 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu, a w ciągu roku przybywa blisko 80-90 nowych pacjentów udarowych w naszym kraju. Udar mózgu stał się powszechnym schorzeniem nie tylko wśród seniorów w wieku powyżej 65. roku życia, ale sięga po coraz młodsze pokolenia. Coraz więcej udarów notuje się wśród trzydziesto- i czterdziestoparolatków. Udary mózgu zdarzają się także wśród dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia udar stanowi drugą największą przyczynę zgonów na całym świecie. Każdego roku, miliony pacjentów stają się osobami niepełnosprawnymi w wyniku poudarowych uszkodzeń mózgu i wymagają opieki i długotrwałej rehabilitacji. W wielu przypadkach nigdy nie wrócą do pełnej sprawności i normalnego życia jakie prowadzili przed incydentem udarowym.

Kto cierpi na udar?

Najbardziej narażone są osoby starsze po 65. roku życia, osoby żyjące w stresie, chorujące na miażdżycę, cukrzycę, migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze, zażywające antykoncepcję doustną, palące papierosy i pijące alkohol, prowadzące siedzący tryb życia i źle odżywiające się. Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne, jednak zdecydowaną większość czynników ryzyka można wyeliminować i dzięki temu skutecznie chronić się przed udarem mózgu.

Jakie objawy daje udar?

Udar daje bardzo charakterystyczne objawy takie jak: drętwienie rąk i nóg po jednej stronie, ich niedowład, paraliż jednostronny, wykrzywienie kącika ust będącego efektem porażenia nerwu twarzowego, silny ból głowy, problemy z mówieniem, rozumieniem słów i zebraniem myśli, bełkotanie, problemy z utrzymaniem równowagi, utrata świadomości, spastyczność mięśni. Chory z takimi objawami wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, a w przypadku udaru mózgu szczególnie każda minuta jest na wagę złota, ponieważ im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie tym mniejsze będą uszkodzenia mózgu, a tym samym większe szanse pacjenta na przeżycie i odzyskanie sprawności po rehabilitacji.

Leczenie udaru

W zależności od rodzaju, wdrażane są różne sposoby leczenia udaru. I tak przy udarze niedokrwiennym usuwa się skrzeplinę z naczynia, aby przywrócić jego drożność. Wykorzystuje się do tego trombektomię mechaniczną lub trombolizę. W przypadku udaru krwotocznego przeprowadza się operację w celu usunięcia uszkodzonego naczynia.

Więcej o udarze mózgu na: Życie Po Udarze