Leczenie jest uzależnione od rodzaju nowotworu, stopnia jego zaawansowania i wieku dziecka. Istnieją trzy główne narzędzia leczenia raka: chirurgia, chemioterapia i radioterapia. Ponadto istnieją inne specjalne metody leczenia, takie jak przeszczepianie macierzystych komórek krwiotwórczych (bardziej znane jako przeszczep szpiku kostnego) oraz leczenie skierowane przeciwko określonym cząsteczkom nowotworu.

Czy wszystkie dzieci otrzymują wszystkie rodzaje leczenia?


Każde dziecko otrzymuje terapię dostosowaną do jego potrzeb. Sposób leczenia zależy od rodzaju nowotworu, stopnia jego zaawansowania i wieku dziecka. Zazwyczaj stosuje się strategie leczenia (protokoły) stosowane w kraju lub na świecie. W zależności od przypadku dziecko może być poddane jednemu lub kilku zabiegom w tym samym czasie, lub kolejno (jeden po drugim).

Skąd wiadomo, że leczenie jest skuteczne?


W trakcie leczenia w różnych okresach przeprowadza się badania, aby sprawdzić, jak choroba reaguje na leczenie. Ponadto objawy spowodowane chorobą nowotworową zwykle ustępują po rozpoczęciu leczenia.

Jaka jest rola chirurgii w leczeniu nowotworów?


Rola chirurgii w leczeniu nowotworów jest zróżnicowana i zależy od charakterystyki choroby każdego dziecka. Można ją zastosować w celu usunięcia guza lub jego przerzutów, pobrania niewielkiej próbki guza do analizy i diagnostyki (biopsja), założenia dostępu żylnego w celu podania chemioterapii lub leczenia powikłań wynikających z choroby. Większość zabiegów chirurgicznych przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu dziecko nie odczuwa bólu podczas operacji i nic nie pamięta.

Co to jest chemioterapia?


Chemioterapia to nazwa leków stosowanych do leczenia nowotworów. Większość z nich działa poprzez niszczenie szybko dzielących się komórek, takich jak komórki nowotworowe.

W jaki sposób podawana jest chemioterapia?


Podaje się ją głównie dożylnie, czasem doustnie, domięśniowo lub dokanałowo (do przestrzeni otaczającej mózg i rdzeń kręgowy, która jest skąpana w płynie mózgowo-rdzeniowym, zwykle przez nakłucie w dolnej części pleców — nakłucie lędźwiowe).

Jakie są skutki uboczne chemioterapii?


Leki stosowane w chemioterapii wpływają także na inne komórki organizmu, które w naturalny sposób szybko się dzielą. Z tego powodu często dochodzi do wypadania włosów, infekcji spowodowanych brakiem białych krwinek (komórek obronnych), anemii spowodowanej zniszczeniem czerwonych krwinek itp. Inne częste działania niepożądane to: nudności, wymioty, złe samopoczucie, uszkodzenie nerek, uszkodzenie nerwów. Jeśli to możliwe, zapobiega się im i leczy za pomocą różnych środków wspomagających (transfuzje, leki przeciw nudnościom, kontrolne badania krwi). Ponadto zabiegi te mogą powodować bezpłodność lub wywołać rozwój kolejnych nowotworów.

Co to jest radioterapia?


W radioterapii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie o wysokiej energii skoncentrowane na miejscu nowotworu w celu wyeliminowania złośliwych komórek. Aby zastosować radioterapię, najpierw przeprowadza się symulację w celu wyraźnego wyznaczenia obszaru, który ma być napromieniany. Następnie dziecko uczestniczy w kilku sesjach w ciągu kilku dni. Sesje trwają zwykle tylko kilka minut, więc zazwyczaj nie ma konieczności przyjmowania pacjentów do szpitala.

Jakie są skutki uboczne radioterapii?


Skutkami ubocznymi radioterapii mogą być: podrażnienie skóry i błon śluzowych, wymioty, nudności, zmęczenie itp. Nie jest ona zazwyczaj stosowana u bardzo małych dzieci ze względu na zaburzenia wzrostu i rozwoju neurologicznego, które może powodować.

Jakie inne metody leczenia są stosowane?


Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych: polega na uzupełnieniu szpiku kostnego dziecka — w którym normalnie wytwarzane są składniki krwi — komórkami macierzystymi krwi (niewyspecjalizowanymi komórkami, które mają zdolność do przekształcania się w wiele różnych typów komórek w organizmie), pochodzącymi od samego pacjenta, ze szpiku kostnego dawcy lub z pępowiny. Każdy rodzaj przeszczepu ma inne wskazania, przy czym więcej powikłań występuje zazwyczaj w przypadku komórek pochodzących od innej osoby (odrzucenie przeszczepu, choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi).

Terapie celowane: są to leki opracowane w wyniku odkrycia zmian molekularnych i genetycznych w różnych typach nowotworów. Są one różnego rodzaju, a ich zaletą jest to, że jako bardziej specyficzne, są zazwyczaj mniej toksyczne. Wiele z nich jest nadal w fazie badań klinicznych.