Cierpienie z powodu hemoroidów jest bardziej powszechnym problemem niż nam się wydaje. Dotyczy ona dużej liczby osób. Częstość występowania choroby hemoroidalnej jest różna, ale szacuje się, że trzy na cztery osoby dorosłe mogą cierpieć z powodu hemoroidów w pewnym momencie swojego życia. Wiedza na temat leczenia hemoroidów ma zatem kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia.

Co to są hemoroidy?


Cierpienie z powodu hemoroidów nie jest poważną chorobą. Jest to dolegliwość, której objawami są jedynie dyskomfort, swędzenie i krwawienie. W większości przypadków nie przeradza się ona w poważniejsze schorzenie. Jeśli jednak nie są odpowiednio leczone, może dojść do poważnego krwawienia, które jeśli będzie się przedłużać, może prowadzić do anemii lub silnego bólu spowodowanego uduszeniem żył hemoroidalnych. Hemoroidy to rozszerzenia żył, które podrażniają błonę śluzową odbytu i odbytnicy, powodując swędzenie, a nawet ból. Te fizjologiczne struktury są zbudowane z tętniczo-żylnych pęczków naczyniowych, które tworzą poduszkę wzdłuż kanału odbytu. W przypadku zmian strukturalnych w tkance hemoroidalnej (rozszerzenie lub nagromadzenie krwi) oraz w sąsiadujących z nią tkankach podporowych mogą pojawić się objawy.

Czy istnieją różne rodzaje hemoroidów?


Z reguły hemoroidy dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne są umiejscowione pod skórą wokół odbytu. Pojawiają się jako jedna lub więcej grudek lub zgrubień. Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytnicy. Podzielono je na cztery stopnie w zależności od ich ciężkości, choć obecnie proponuje się klasyfikację w zależności od obecności lub braku krwawienia, lub wypadnięcia.

Dlaczego się pojawiają? Jakie są objawy?


Rozszerzanie się żył hemoroidalnych jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym w trakcie defekacji, ale nadmierne ciśnienie może spowodować ich powiększenie i obrzęk. Dlatego wszystko, co powoduje zwiększone ciśnienie w odbytnicy, może prowadzić do powstania hemoroidów. Oznaki i objawy hemoroidów zależą od umiejscowienia hemoroidu.

1. Jeśli umiejscowione są wewnątrz odbytnicy, zwykle przebiegają bezobjawowo. Jeśli jednak podczas wypróżnienia dojdzie do naciągnięcia lub podrażnienia, mogą one uszkodzić zewnętrzną część hemoroidu i spowodować krwawienie (rektorrhagia).


2. Czasami wysiłek fizyczny może spowodować wysunięcie się hemoroidu wewnętrznego z odbytu (wypadnięcie), co może powodować podrażnienie i ból. Wskazówki dotyczące leczenia hemoroidów

3. Jeśli hemoroidy są zewnętrzne, są bardziej wrażliwe na dotyk, mogą być bolesne przy siadaniu, swędzić i krwawić. Swędzenie może być intensywne, jeśli dojdzie do zakrzepicy, tzn. gdy zmiany w żyłach prowadzą do powstania miejscowego skrzepu. W niektórych przypadkach zakrzepniętych hemoroidów zewnętrznych skrzep krwi może zostać samoistnie usunięty przez owrzodzenie skóry, co może spowodować krwawienie.

Jak mogę zapobiec hemoroidom?


1. Najlepszym sposobem zapobiegania pojawieniu się hemoroidów jest dbanie o to, by wypróżnienia były miękkie, co ułatwia ich oddawanie. Początkowe leczenie polega zatem na zastosowaniu ogólnych środków zachowawczych (higiena, dieta i styl życia), których celem jest przede wszystkim zwalczanie zaparć i zmniejszanie objawów miejscowych.

2. Zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w błonnik. Pokarmy takie jak owoce, warzywa czy płatki zbożowe zawierają błonnik, który zwiększa objętość stolca i ułatwia jego oddawanie.

3. Unikać potraw mocno przyprawionych, pikantnych i tłustych. Pozwoli to uniknąć podrażnienia chorego miejsca i nasilenia objawów.

4. Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Dzięki temu stolce będą miały odpowiednią konsystencję.


5. Idź do toalety, gdy tylko poczujesz taką potrzebę. Bardzo ważne jest, aby nie powstrzymywać pragnienia, gdyż zapobiegnie to późniejszemu nadmiernemu napięciu.


6. Unikaj zbyt długiego siedzenia w toalecie. Lepiej jest wykonać kilka prób i dać odpocząć temu obszarowi, niż iść do toalety i siedzieć tam przez długi czas.

7. Regularne ćwiczenia fizyczne aktywują ruchy perystaltyczne, a jednocześnie zmniejszają masę ciała. Należy podjąć wysiłek, aby utrzymać odpowiednią masę ciała.

8. Nie należy spędzać zbyt wiele czasu w pozycjach statycznych, stojąc lub siedząc. Zmniejsza to nacisk na chore miejsce.

9. Unikaj niepotrzebnych obciążeń, np. podczas podnoszenia ciężarów bez zachowania prawidłowej postawy lub podczas chodzenia do toalety.


 Jak leczyć hemoroidy?

Jeśli powyższe wskazówki nie przyniosą poprawy, istnieją różne metody leczenia hemoroidów. Często stosuje się maści zawierające kortykosteroid i środek znieczulający. Początkowo są one skuteczne, ale mają ograniczenia w stosowaniu, zwłaszcza czasowe. Mogą one powodować utratę wrażliwości skóry, podrażnienia i alergie. Alternatywą jest stosowanie miejscowych maści lub żeli bez kortykosteroidów. Zwłaszcza te, które zawierają aloes, kwas hialuronowy, olejki nawilżające i składniki aktywne mające na celu złagodzenie związanych z tym objawów. Wspomagają one również gojenie i ponowne nabłonkowanie uszkodzonego obszaru. W przypadku skłonności do występowania hemoroidów można rozważyć zastosowanie leczenia ogólnoustrojowego opartego na flawonoidach. Ze względu na ich działanie wenotoniczne, wazoprotekcyjne i antyoksydacyjne sprzyjają one remisji choroby. Wreszcie, gdy specjalista uzna to za stosowne, możliwe jest ich usunięcie za pomocą metod małoinwazyjnych, takich jak:

a. skleroterapia;

b. podwiązanie opaski elastycznej;

c. fotokoagulacja w podczerwieni;

d. w ostateczności: usunięcie chirurgiczne.