Stomatologia to jedna z dziedzin medycyny, w której nowoczesna technologia pozwala na wdrożenie nie tylko odpowiedniej profilaktyki, ale także skuteczne leczenie. Dentyści w swojej pracy wykorzystują rentgen, by uzyskać odpowiedni obraz całego uzębienia, a także szereg innych urządzeń, dzięki którym diagnostyka i leczenie może być szybsze i dokładniejsze. Jednym z nich jest skaner wewnątrzustny. Czym jest i do czego służy?
Czym jest skaner wewnątrzustny?
Skaner wewnątrzustny to innowacyjne, nowoczesne urządzenie, które pozwala uzyskać obraz jamy ustnej na ekranie komputera w kilka chwil. Dzięki temu można uzyskać kolorowy obraz 3D. Sprzęt może wychwycić miliony punktów i zrobić zdjęcie zęba praktycznie z każdej strony. Otrzymany obraz jest precyzyjny, dokładny i niezbędny w prowadzeniu dalszej diagnostyki. Można zobaczyć budowę struktur anatomicznych zębów, dziąseł, ich kształt, a nawet ubytki czy wadę zgryzu. Obraz jest na bieżąco wyświetlany na ekranie komputera.
Zastosowanie
Skaner wewnątrzustny wykorzystuje się w implantologii, ortodoncji i protetyce. Na podstawie wykonanego wirtualnego skanu można określić stan uzębienia, wykryć choroby jamy ustnej, a także skuteczniej zaplanować prace protetyczne czy leczenie ortodontyczne. Dzięki temu, że skaner podaje bardzo dokładne dane znacznie łatwiej i precyzyjniej można pobrać wyciski, niezbędne do stworzenia protez czy nakładów. Użycie sprzętu jest również przyjemniejsze w użyciu dla pacjenta. Nie trzeba używać mas wyciskowych, czy tworzyć odlewów gipsowych. Skraca się nie tylko czas pobierania obrazu, ale także samej pracy protetyka.
Gdzie można znaleźć profesjonalny skaner wewnątrzustny?
Skanery tworzą specjalistyczne firmy, zajmujące się sprzętem medycznym. Zakup urządzenia to spora inwestycja, dlatego korzystniejszą opcją jest wynajem skanera na określony czas. Taką usługę oferuje na przykład CEREClab https://cereclab.pl/wynajmij-skaner-wewnatrzustny. Po przejściu przez szkolenie, które pozwala bezpiecznie i efektownie używać urządzenia, można przystąpić do codziennej pracy. Stomatolog, ortodonta lub protetyk wypracowują niezbędne nawyki, które pozwalają odpowiednio wykorzystywać skaner. Kiedy okres wynajmu upłynie, można zdecydować się na jedno z trzech rozwiązań – kontynuacja współpracy na zasadach najmu, kupno urządzenia na własność w wersji zamkniętej lub rezygnacja i zwrot sprzętu.
Korzyści związane ze stosowaniem skanera
Najważniejszą zaletą skanera jest dokładność, której nie są w stanie dać klasyczne wyciski. Samo użycie urządzenia jest bezpieczne dla pacjenta, nie powoduje dyskomfortu i nie wywołuje odruchu wymiotnego. Sprzęt pracuje szybko i już po kilku chwilach można uzyskać kompleksowy obraz jamy ustnej lub jej fragmentu. Na podstawie wirtualnego obrazu łatwiej uzyskać konsultację z innym specjalistą. Stosując skaner, można wyeliminować błędy, jakie często powstają w trakcie pobierania tradycyjnego wycisku w protetyce. Warto postawić na nowoczesne urządzenie w gabinecie!